مانیفست کندو چیست؟ وخامت بحران سرمایه‌داری در سال ۲۰۰۸ به همه‌گان نشان داد که بحران در این سیستم ساختاری است. جنبش جهانی "تسخیر وال‌استریت" به‌همه‌گان نشان داد که اکثریت قاطع مردم در کره‌ی زمین این سیستم اجتماعی ـ اقتصادی را نمی‌خواهند و به ‌دنبال بدیلی برای این سیستم غیرانسانی و ضد طبیعت هستند. از تونس تا لوس‌آنجلس، از مادرید تا آتن، از استانبول تا سائوپولو و قاهره و ده‌ها شهر دیگر در سرتاسر جهان، صدها میلیون نفر در تظاهرات و خیابان‌ها و درگیری با پلیس و نهادهای حاکمیت سرمایه‌داری نشان دادند که برای تغییرات ریشه‌ای در وضیعت موجود هیچ امیدی به انتخابات پارلمانی، احزاب سیاسی و اتحادیه‌های کارگری ندارند. آنان منتظر انتخابات بعدی نشدند، مشکلات نان و ترس‌شان را به نماینده‌ی حزب و اتحادیه‌ی محل کارشان و شعبه‌ی اداره‌ی کاریابی رجوع ندادند. با تمام تنوع جنسیتی و شغلی و صنفی و رنگی و زبانی‌شان به خیابان‌ها و میادین آمدند تا جواب به دو چالش عمیقا انسانی‌شان در مورد "بدیل نظام سرمایه‌داری" و "چگونگی تشکل و مبارزه برای رسیدن به نظامی شایسته‌ی انسان و طبیعت" را بدهند و بپرسند.... مطالعه مطلب

مانيفست کندو 

بحران سرمايه‌داری و
آلترناتیو کارگری
 
 

 

آنچه  که اکنون ماهيت حقيقی مناسبات جهانی سرمايه را آشکار می نمايد، بحرانی است که تار و پود نظام سرمايه داری را برگرفته است؛ بحرانی که حاصل اراده ی چند بانکدار آزمند و حريص نيست، بلکه پی پديدار بحران انباشت سرمايه می باشد، که در شکل بحران مالی بروز کرده است.

 از سال ٢۰۰۸ شبح هولناک اخراج‌های دسته‌جمعی، بيرون ريختن کارگران در کوچه و خيابان‌ها، محروم کردن جوانان از تشکيل زندگی مستقل به دلیل از بین بردن امکان اشتغال برای آن‌ها، جای‌گزينی اشتغال نيمه‌وقت و موقت با دستمزد و حقوق بسيار نازل به‌جای کار مناسب، لغو قوانين حق اعتراض علیه اخراج، يورش به‌ سطح دستمزدها، تصويب قوانين جديد برای افزايش ماليات بر دستمزد کارگران، از میان برداشتن قراردادهای استخدامی و لغو توافقات دسته‌جمعی، مصادره‌ی سرپناه مردم به دلایل ناتوانی در پرداخت بدهی بانک‌ها در حالی‌که خانه‌های خالی با طعنه به رهگذران بی‌مسکن زل می‌زنند، مثله شدن حقوق بازنشستگی، قطع غیرانسانی جريان برق و گاز خانه‌های کارگران بیکار و ندار به ‌دلیل عدم پرداخت صورت‌حساب‌ها، هجوم بردن به امکانات رفاهی سالمندان، طولانی‌تر شدن صفوف سوپ و کوپن‌های غذای بیکاران، گسترش وسیع اعتیاد در جوامع، افزایش پژمردگی روحی و گرایش به خودکشی، از بین رفتن نشاط و شادابی از چهره‌ی کودکان، کاهش بودجه‌های آموزش و پرورش، مراجعه وسیع به کلینیک‌های روان‌درمانی به ‌سبب شیوع بيماری‌های روحی و روانی، از هم پاشیدن بسياری از خانواده‌های کارگری به‌واسطه‌ی تنگناهای مالی، سپهر دنیای سرمايه‌داری را تیره و تار نموده است.

مطالعه مطلب

کانتون کوبانی

نويسنده :فرهاد بشارت